Rulman markaları

Çeşitli rulman markaları ve bu markaların ait olduğu firmalar ile ilgili bilgileri sunuyoruz.
Burada yer alan firmalar ve markalar temsilidir, diğer markalar ve firmaların da ürünlerini de temin ediyoruz. Lütfen bilgi alınız.

Nachi-Fujikoshi

Nachi rulman bearing logo

1928 yılında Kohki Imura tarafından Japonya’ nın Toyoma şehrinde, vasıflı çelik ve kesici takımlar üretmek amacıyla kurulmuştur. 1939 yılında çelik ve çeliği işlemedeki becerisini kullanarak rulman üretimine başlamıştır. Nachi-Fujikoshi sadece bir üretim firması değil aynı zamanda bir teknoloji firmasıdır. Bu özelliği sayesinde geç girdiği rulman üretim pazarında 1941 yılında oynak makaralı rulmanların Japonya’ da ki ilk yerli üreticisi olarak pazar liderleri arasındaki yerini almıştır. Daha iyi uluslararası hizmet verebilmek adına, 1956 yılında yönetim merkezini Toyoma’ dan Tokyo’ ya taşımıştır.

Nachi-Fujikoshi bir teknoloji firması olarak kullanıcılarına hammadde işlemeden son ürünün taşınmasına kadar uygulamalarının her adımında destekleyecek çözümlere imza atmıştır. Bu bağlamda Nachi-Fujikoshi, 1939 yılında Torna/Freze, 1959 yılında Hidrolik Ekipman, 1982 yılında Robot üretimine başlamıştır. Üretime bu şekilde geniş bir yelpazeden bakması ve üretimin her aşaması hakkında net bir bakış açısına sahip olması ürünlerinin üstün kalitesine yansımaktadır.


TIMKEN Rulman

Timken rulman bearing logo

100 yılı aşkın süredir Timken, çeşitlilik arzeden endüstrilerde ve Pazar segmentlerinde değer yaratma konusuna odaklanmıştır. Timken, uzay teknolojisi, madencilik, medikal sektöründen, otomotiv sektörüne kadar her alanda çeşitli sürtünme yönetimi ve güç iletimi çözümlemeleri yaratmış ve kullanmıştır. 1899 yılında kuruluşundan beri sürekli ve istikrarlı gelişme sağlamıştır. Timkenin iş ilişkisinin merkezinde müşterilerinin problemleriyle yakından ilgilenip çözüm bulmak yer almaktadır

TIMKEN Rulman; 2003 yılında bünyesine dahil etmiş olduğu Torrington, Nadella ve Fafnir markaları ile ürün gamını ciddi oranda genişletmiştir.

Timken RulmanTimkenin kurucusu Henry Timken, ağır yük vagonlarında sert devirlerin olduğunu fark etmiş ve bu problemi çözmek için hem radyal yük alan hem de eksenel yük alan konik makaralı rulmanların dizaynını yapmış ve uygulamaya geçirmiştir..


NSK Rulman Bearing

Nsk rulman bearing logo

NSK Rulman Bearing 1916 yılında kurulmuştur ve Japonya’da ilk ball bearing üretimini yapmıştır. NSK Ltd. 1914 yılında kurulmuş olan Nippon Seiko Limited Ortak firmasının işini devralmakla 1916 yılında kurulmuş bir firmadır.
NSK ticari hayatına Osaki-machi, Ebara-Gun, Tokyo da Japonyanın ilk rulman üreticisi olarak başlamıştır. Geçen son 90 yıllık süre içerisinde NSK’nın tarihçesi kısaca aşağıdaki gibidir;
NSK, 1916 daki kuruluşundan sonra, 1930 larda rulman sektöründe genişlemeye gitmiştir, 1940 larda savaş ertesi taleplerin karşılanmasında önemli rol oynamıştır.
NSK, 1950 yıllarında vidalı mil teknolojisini ve lineer ürünlerinin Pazar potansiyelini görmüş ve genişlemeye gitmiştir.
NSK, 1960 larda mühendislik araştırma laboratuarını kurmuştur. İğne masuralı rulmanların gelişmesi de aynı yıla rastlar. Yine aynı yılda Express trenler için eksenel rulmanları geliştirmiştir.
NSK 1916 yılında kurulmuştur ve Japonya’da ilk ball bearing üretimini yapmıştır.
NSK Ltd. 1914 yılında kurulmuş olan Nippon Seiko Limited Ortak firmasının işini devralmakla 1916 yılında kurulmuş bir firmadır.
NSK ticari hayatına Osaki-machi, Ebara-Gun, Tokyo da Japonyanın ilk rulman üreticisi olarak başlamıştır. Geçen son 90 yıllık süre içerisinde NSK’nın tarihçesi kısaca aşağıdaki gibİdir;
NSK, 1916 daki kuruluşundan sonra, 1930 larda rulman sektöründe genişlemeye gitmiştir, 1940 larda savaş ertesi taleplerin karşılanmasında önemli rol oynamıştır.
NSK, 1950 yıllarında vidalı mil teknolojisini ve lineer ürünlerinin Pazar potansiyelini görmüş ve genişlemeye gitmiştir.
NSK, 1960 larda mühendislik araştırma laboratuarını kurmuştur. İğne masuralı rulmanların gelişmesi de aynı yıla rastlar. Yine aynı yılda Express trenler için eksenel rulmanları geliştirmiştir.
NSK, 1970 lerden sonra gelişmesini artırarak NSK’ nın ilk rulman yağını geliştirmiştir. (NS7), rulman ömrünü artırmak için çalışmalar yapmış, keçeli rulman piyasasında öncü olmuştur.
1980' lerde mekatronik alanına girmişler, ısıl işlem teknolojisini kurmuşlardır.
1990 lardan bu yana da teknolojik alandaki gelişmeleri; yüksek saf çeliğin geliştirilmesi, Fujisawa Araştırma&Geliştirme Merkezinin tamamlanması, özellikle endüstriyel alanda kullanılacak HPS serisinin geliştirilmesi, dünyanın en küçük rulmanının geliştirilmesi ( iç ölçüsü: 0.6mm, dış çapı 2mm), rüzgar türbini çarkında kullanılacak silindirik makaralı rulmanların geliştirilmesi şeklinde devam etmiş ve etmektedir.
2007 yılı itibariye 67milyar Japon Yen’i sermayesi ile Rulman sektörünün öncülerindendir. NSK, Türkiye'deki rulman piyasasının taleplerini ve ihtiyaçlarını dikkate alarak, üretim ve satış programını koordine eder ve böylece rulmancıların ihtiyacı olan rulmanları en kısa sürede temin edebilmelerini sağlar
Kendisini müşterilerinin, ortaklarının ve çalışanlarının bekası için ürün, işlem ve hizmet zinciri çerçevesinde en iyi sonuca ulaştırmaya adamıştır.
NSK marka imajı ile kuruluşundan bu yana devam eden yüksek kalite standardı, hep gelişen ticari ağ ve tecrübeli mühendislerle sağlanan teknik servis, Türkiye'deki muvaffakiyetinin en önemli nedenlerinin başında gelir.
NSK aynı zamanda RHP rulmanlarının da üreticisidir.


Fag Rulman

Fag rulman bearing logo

FAG rulman markası dahice bir fikirle 1883 yılında Friedrich Fischer’in tasarımıyla Schweinfurt, Almanya’da başladı. 1883 yılında Friedrich Fischer ilk bilye grinding makinasını Schweinfurt, Almanyada dizayn etti. Böylelikle tane bilyeler öğütülerek yuvarlak hale getirildi. Bu icat kesinlikle tüm rulman endüstrisinde kuruluşunda söz sahibi olmuştur. Bu nedenle FAG, rulman endüstrisinde öncü olarak bilenen bir markadır. Bugün FAG, makine üretimi, otomotiv sektörü, havacılık ve uzay sanayi gibi uygulama alanlarında lider marka olarak yerini almıştır. Schaeffler Grubun FAG markasının birçok ülkede çeşitli firmaları, bağlı kuruluşları ve satış acenteleri mevcuttur.

FAG BearingFAG Rulman Türkiye'de etkinliklerini 40 yılı aşkın bir zamandan beri devam ettirmektedir.FAG marka imajı ile kuruluşundan bu yana devam eden yüksek kalite standardı, hep gelişen ticari ağ ve tecrübeli mühendislerle sağlanan teknik servis, Türkiye'deki muvaffakiyetinin en önemli nedenlerinin başında gelir.

INA nın tamamlayıcı ürün gruplarıyla FAG rulman sektöründe en fazla çeşidi barındıran marka olarak hayata geçmiştir. FAG’ın bilyeli rulmanları, masuralı rulmanları, birçok dizaynda hem Standard hem de özel olarak birçok çeşit ve ölçüde üretilmektedir. Ina ile beraber FAG sonsuz hizmet, destek, bakım ve montaj sistemleriyle dünyada lider konuma gelmiştir.


JTEKT

Jtect rulman bearing logo

Koyo Seiko Co, Ltd ve Toyoda Machine Works, Ltd 1 Ocak 2006 tarihinde birleştirilmiş JTEKT Şirketi olarak yeni bir başlangıç yapmıştır.
Otomotiv sektörünün merkezinde kurulmuş olan firma olarak JTEKT daha fazla güven sağlama ve toplumun beklentilerini analiz ederek daha iyi hizmet sunma konusunda teknolojiden yararlanarak otomotiv rulmanları ve makine imalatı üzerinde yoğunlaşmıştır.
Merkezi Osaka, Japonyada bulunan fabrika dış çapı 7 metreyi bulan süper büyük rulmanlardan, iç çapı 1 mm den küçük minyatür rulmanlarına kadar geniş bir ürün gamına sahiptir.


KG International Rulman

KG Intenational rulman bearing logo

30 yıldır sürdürdüğü gelişim ve ilerleme çizgisini son yıllarda daha da ilerilere taşımış ve sektörde önemli bir konuma gelmiştir.
KG Internatıonal FZCO 1995 yılında firma kendi markası KG yi son tüketici ve satıcılarla tanıştırmıştır. Amaç üretimde kullanılan rulmanların maliyetlerini azwidth="220" height="220" altarak, son kullanıcıya fayda sağlamaktır.
300.000 metrekarelik alanıyla firma lojistik açıdan kayda değer bir öneme sahiptir. KG Rulman Markası 11 yıllık kısa geçmişte50’den fazla ülkeye ulaşmıştır. Geniş alana seslenebilmesi ve çeşitli ülkelerde kullanırlılık oranının artması markayı güçlü kılan nedenlerdendir.
2003 yılında aldığı ISO 9001 :2000 kalite sertifikası ile kalitesini tescillemiştir. KG markasının amacı; tecrübeli ekibi ile kalite prensiplerine ve gelişmiş müşteri servisine devam etmektir.
KOYO Rulman Bearing JTEKT dünyanın ilk 10 otomotiv parçaları tedarikçileri arasında yer almayı hedeflemektedir.


ZWZ Rulman ZWZ rulman bearing logo

Wafangdian Bearing Group Corporation ZWZ markasıyla 1938 de kurulmuş olup, 1995 yılında tek devlet destekli fabrika konumunda tekrar yapılandırılmıştır. ZWZ fabrikası Çinde birçok rulman çeşidinin ve özellikle büyük ölçülerdeki haddehane rulmanlarının doğuş yeri ve beşiği olarak tanınır. Bu özelliği ile ZWZ Rulman Çinde 1. sırada, dünyada 13. sırada yer almaktadır. Bu fabrika Çin üretim endüstrisinde Top 500 kuruluş arasındadır.
ZWZ Rulman markası Çinde 1 numaralı fabrikadır. ZWZ nin ürün çeşitliliği kapsamlı olarak endüstri rulmanlarını içermektedir.
ZWZ rulman markası ürün çeşitliliği ve kalitesiyle demiryolları, otomotiv sektörü, metalürji, madencilik, petrol, sulama sistemi, elektrik gücü, kimyasal endüstri, IT, endüstriyel robot sistemleri, havacılık gibi birçok sektöre seslenebilmekte ve hem Çin iç piyasasındaki binlerce firmaya hem de 80 ayrı ülkedeki birçok üreticiye hizmet sunmaktadır.

Star Rulmancılık Markalar ile ilgili bilgiler alıntıdır.